• No products in the cart.
  • No products in the cart.
  /  Ceramika   /  Filiżanka – domowy skarb

Filiżanka – domowy skarb

Wiele używanych przez nas przedmiotów jest zakorzenionych w bardzo odległej historii. Takim przykładem może być popularna do dziś filiżanka, mała czarka służąca do picia herbaty bądź kawy. To niby proste naczynko, często z małym uchwytem, zwanym uszkiem, produkowane jest najczęściej z porcelany.

Jest to szlachetna, biała i prześwitująca forma ceramiki, której proces produkcji wymyślili i przez setki lat udoskonalali chińscy wytwórcy. Bardzo długo ta technologia była pilnie strze- żonym sekretem Państwa Środka, tym bardziej, że poza jego granicami porcelana stała się bardzo pożądanym towarem.

filiżanka chiny ceramika

Do Europy wiadomości o porcelanie dotarły dzięki słynnemu Marco Polo, ale dopiero po wielu wiekach Europejczykom udało się odtworzyć pilnie strzeżony proces produkcji. Uczynił to w 1709 roku Fryderyk Boettger, alchemik z dworu Augusta Mocnego. Wtedy w Miśni powstala pierwsza europejska fabryka tego cennego produktu. Serwisy porcelanowe gościły wówczas głównie na stołach królewskich i magnackich, stanowiły jeden z cenniejszych składników majątku, często wnoszonym w posagu. Za jeden serwis nierzadko można było nabyć kilka wiosek. Serwisy składały się z wielu róż- norodnych elementów, m.in. talerzy, waz, dzbankw, sosjerek, półmisków, salaterek, a także filiżanek.

W Polsce pierwszą fabrykę porcelany i fajansu założył Józef Czartoryski, a jednym z najsłynniejszych zakładów, który zapisał się naszej historii porcelany jest fabryka w Ćmielowie, ciągle produkująca od ponad 200 lat.